Blog
Snídaně. Pro někoho samozřejmá věc – pro někoho velký krok plný strachu, kontroly nebo výčitek. Ať už jsi na cestě z anorexie, bulimie, záchvatovitého nebo emočního přejídání, nebo z období přísné "čisté stravy", snídaně může být nejen výzvou, ale také léčivým rituálem.
"Musím mít věci pod kontrolou."
Když se člověk rozhodne začít se zotavovat z poruchy příjmu potravy, často ho žene strach, tlak okolí, nebo touha "něco změnit". Vnější motivace ale bývá jako vítr – někdy pomůže popohnat, jindy se rychle vytratí. Pokud chceme, aby naše uzdravování bylo dlouhodobé a stabilní, potřebujeme něco hlubšího. Vlastní důvod. Své proč.
Závislost na jídle je termín, který popisuje kompulzivní konzumaci určitých potravin, zejména těch, které jsou vysoko zpracované a bohaté na cukry, tuky a sůl. Tyto potraviny mohou aktivovat mozkové odměňovací systémy podobně jako návykové látky, což vede k ztrátě kontroly nad příjmem jídla a pokračování v jeho konzumaci i přes negativní důsledky....
"Co když mě zase zraní? Co když se otevřu a druhý mě odmítne? Co když ukážu, kdo jsem – a nebude to dost?"
V dnešní době, kdy se zdravý životní styl stává téměř společenskou normou, čím dál více lidí sahá po metodách, jako je biohacking – tedy různých technikách, jak zlepšit zdraví, výkon nebo psychickou pohodu. Ačkoli může být biohacking přínosný, pro některé se může proměnit v posedlost, která přeroste v poruchu příjmu potravy (PPP).
Možná ses někdy ptala: "Proč se vlastně přejídám, když vím, že mi to neudělá dobře?" Možná máš za sebou období diet, snahy "jíst správně" nebo držet se v režimu – a přesto se opakovaně vrací přejídání, které tě oslabuje psychicky i fyzicky.